Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

Informace o probíhající klíčové aktivitě KA7 - Sdílení učeben/dílen/laboratoří SŠ pro povinnou výuku žáků ZŠ - partner č.25

Téma: Elektrické pohony

V rámci projektu reg. č.: CZ.1.07/1.1.00/44.0009 s názvem "Podpora technického a přírodovědného vzdělávání v Olomouckém kraji" byly za období od 13.01.2015 do 05.02.2015 realizovány čtyři setkání s žáky základních škol ZŠ Loštice (9.ročník), ZŠ a MŠ Úsov (8.ročník), ZŠ Mohelnice, Vodní (8.ročník) a ZŠ Mohelnice, Mlýnská 1 (8.ročník).

Žáci se v tomto výukovém bloku seznámili s elektrickými motory a pohonnými jednotkami. Názornou formou jim byl vysvětlen princip činnosti, možnosti řízení a jejich využití jak v průmyslových aplikacích, tak i v běžných domácích spotřebičích.

Při výuce byly použity ukázky robotických konstrukcí, sestavené v rámci volnočasové aktivity. Nejpoutavější byla pro žáky robotická ruka ze stavebnice Merkur poháněná šesti modelářskými servomotorky a řízená platformou Arduino.

Žákům byly dále představeny prostory odborné učebny automatizace, kde se dozvěděli podrobnější informace o řízení a ovládání asynchronních a krokových motorů. V průběhu tohoto výukového bloku byly využity výstupy projektu s názvem "Škola digitálního věku", registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0373.

V tomto výukovém bloku žáci získali představu o základních konstrukcích elektrických pohonů, jejich možnostech řízení a využití v praktických aplikacích.